Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

30 LECIE ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH KS. JACKA

        27 grudnia 2018 roku po kolędowaniu w  Jaminach odbyło się spotkanie Stowarzyszenia   Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” na którym uczciliśmy 30 lecie święceń kapłańskich proboszcza parafii Jaminy ks. Jacka Brzóski. 

>>>>

WŚRÓD NOCNEJ CISZY

     W grudniowy poświąteczny wieczór Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach po raz czwarty było organizatorem wspólnego kolędowania. Mimo niesprzyjającej aury zebrali  się wszyscy którym zależy na kultywowaniu obrzędów i tradycji Bożonarodzeniowych.  
    Przy żłóbku Tego, który wraz ze swoimi narodzinami przyniósł pokój, miłość i dobro poczuliśmy prawdziwą atmosferę i istotę świąt. Razem kolędowaliśmy jak również oglądaliśmy wzruszające występy. Orszak kolędników pod progi stajenki przyprowadzili trzej królowie. Bardzo dziękujemy pani Kasi i Klubowi Jeździeckiemu „Karino”, że kolejny rok byli z nami. Zaangażowanie klubu, przygotowanie koni i chęć udziału w kolędowaniu bardzo nas cieszy, mamy nadzieję, że w przyszłym roku również z nami będziecie. Przed stajenką Karolinka Tomaszewska drżącym, dziecięcym głosikiem zaśpiewała przepiękną pastorałkę, która wśród słuchaczy wywołała łzy wzruszenia ocierane ukradkiem.

>>>>

KOLEJNA WIZYTA W „ZACISZU”

       Cały dzień zastanawiam się jak opisać Wam nasze wrażenia z wizyty w domu seniora w Ostrej Górze jednak dochodzę do wniosku, że nie jestem w stanie tego zrobić, aby był to opis wyczerpujący. Każdy z nas bowiem z tych wizyt wynosi coś innego, każdy na co innego zwraca uwagę i każdy z nas ma inne refleksje. Jedno co nas łączy to uczucie dobrze spędzonego czasu i wrażenie, że udało nam się zrobić coś dobrego i ważnego.  
       Tym razem było nas piętnaścioro. Bardzo cieszy nas to, że nasza „Paczka” się powiększa, że jest coraz więcej osób, które do nas dołączają i z nami odwiedzają naszych dziadków. Bo tak już o nich mówimy i myślimy. Podczas tych dwóch lat w nasz kalendarz i nasze serca wpisało się to miejsce i ci ludzie i nie wyobrażamy sobie, że przed świętami nie pojedziemy do „Zacisza” aby pobyć ze sobą, wspólnie pośpiewać kolędy, zawieźć prezenty oraz życzyć wzajemnie wszystkiego dobrego. Tym razem również przywitani zostaliśmy serdecznie i z uśmiechem. Wspólnie pośpiewaliśmy piosenki z dawnych lat, a następnie rozbrzmiały kolędy i pastorałki, wykonywane z wielkim zapałem. Po koncercie rozdaliśmy upominki i podzieliliśmy się opłatkiem. Nie brakowało serdecznych uśmiechów, dobrych słów i ocieranych ukradkiem łez.

>>>>

PSI LOS

 
     Po raz kolejny odwiedzając schronisko „Sonieczkowo” w Żarnowie czujemy to samo. Wydawało nam się, że jadąc tam ponownie nie będzie w nas, aż tyle żalu i smutku, gdy zetkniemy się z tym miejscem. Jednak bardzo się myliliśmy. Po przekroczeniu bram schroniska te uczucia wróciły ze zdwojoną siłą. Patrząc na  zwierzęta siedzące w małych kojcach, ujadające i przybiegające do siatki na widok człowieka serce się krajało. Wszystkie patrzyły ze smutkiem, skamlaniem żebrząc o odrobinę uwagi i uczucia

>>>>

ODWIEDZILIŚMY GROBY

    W pierwszych dniach listopada obchodziliśmy szczególne święta. Spotykaliśmy się całymi rodzinami by wspólnie odwiedzić tych, których już z nami nie ma, ale wciąż pozostają w naszej pamięci, wspomnieniach, sercach. Dzień Wszystkich Świętych i dzień Zaduszek to czas kiedy wracamy myślą do przeszłości odnajdując w pamięci obrazy, twarze, gesty, uśmiechy i słowa. Stojąc nad mogiłą naszych bliskich w te dni mieliśmy czas na ich wspomnienie, na modlitwę, na chwilę refleksji i zadumy. Aby ukazać wyjątkowość tych świąt na groby naszych bliskich przynosimy kwiaty, znicze, pragniemy, aby palące się lampki były oznaką, że nie zapomnieliśmy i będziemy pamiętać.

>>>>

OTWARCIE SZLAKU „ŚLADAMI NASZYCH PRZODKÓW”

  W niedzielę 14 października nastąpiło uroczyste otwarcie szlaku historyczno - przyrodniczego „ Śladami naszych przodków”. Powstaje  on dzięki współpracy Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” oraz Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Nasze dwa zespoły podobnie odczuwają i rozumieją konieczność zapisania i zaznajomienia obecnych jak i przyszłych pokoleń z historią naszych przodków, z ich kulturą, tradycją, obyczajami.
   Potrzebę wytyczenia szlaku dostrzegła Małgorzata Kunda, dla której  zachowanie spuścizny minionych pokoleń i rozwój kultury naszego regionu są ważnym aspektem działania naszego stowarzyszenia. Pani Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” Anna Matyskieła jak i cała nasza grupa bardzo chętnie przystąpiła do działania i pracy. Jamiński Zespół Indeksacyjny wnosi natomiast obszerną wiedzę historyczną, niezbędną do ukończenia tego kilkuetapowego przedsięwzięcia. Oprawa historyczna, merytoryczna i graficzna tablic to zasługa pana Ryszarda Korąkiewicza, członka Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Szlak tworzony będzie w kilku częściach. Wierzymy, że uda nam się go wyznaczyć do końca przyszłego roku.

>>>>