Rok 2019

ABY MIERZYĆ DROGĘ PRZYSZŁĄ TRZEBA WIEDZIEĆ SKĄD SIĘ WYSZŁO

 

   Te słowa były wyznacznikiem naszych działań, gdy wspólnie, z Jamińskim Zespołem Indeksacyjnym zaczęliśmy tworzyć szlak historyczno - przyrodniczy „Śladami naszych Przodków” na terenie parafii Jaminy. Bez względu na to, w jakich realiach żyjemy i z jaka rzeczywistością mierzymy, przychodzi w naszym życiu moment, gdy zaczynamy poszukiwać swoich korzeni, w celu poznania spuścizny, jaką zostawili nam przodkowie. Czujemy potrzebę zapoznania się z historią naszego regionu, miejscowości, rodziny. Szlak, który powstaje wskazuje punkty, w których miały miejsce istotne w dziejach parafii Jaminy wydarzenia, o których powinniśmy pamiętać.

>>>>

MAPA SZLAKU HISTORYCZNO-PRZYRODNICZEGO

 W związku z otwarciem szlaku historyczno- przyrodniczego przygotowane zostały mapy szlaku których projektantem graficznym i fundatorem jest Bartosz Chilicki. Autorem zdjęć natomiast jest Tomasz Chilicki. Bardzo dziękujemy za współpracę i poświęcony czas.

mapa >>>>

NASTĘPNE PIĘĆ TABLIC SZLAKU HISTORYCZNO-PRZYRODNICZEGO

 Dopinamy wszystko na ostatni guzik przed niedzielnym rajdem rowerowym. Tablice na trasie szlaku historyczno-przyrodniczego "Śladami naszych przodków" zostały ustawione, pogoda zamówiona :)optymistyczne nastawienie też jest. Teraz czekamy na Was w niedzielę o 11.00 pod remizą w Jaminach i ruszamy w drogę.

zdjęcia >>>>

OBELISK Z CZARNIEWA

  Obelisk z Czarniewa jest jednym z punktów tworzonego szlaku „Śladami Naszych Przodków”. Na obelisku jest już nowa tablica z odtworzonym napisem, który przy współpracy z Jamińskim Zespołem Indeksacyjnym udało się odczytać.
Oto jego treść
„ 29 CZERW. 1919 R. NA TEM MIEJSCU STOCZYŁA PIERWSZĄ WALKĘ Z NIEMCAMI SZTABIŃSKA POW – PÓŹNIEJSZA 10 KOMP. 41 PUŁKU.
W 15 ROCZNICĘ UFUNDOWAŁA TEN KRZYŻ, NA PAMIĄTKĘ WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ. 29 CZERWCA 1933 R.”.
W skrócie historia obelisku brzmi następująco.

>>>>

PO RAZ KOLEJNY ODWIEDZILIŚMY DOM SENIORA W OSTREJ GÓRZE

  Po raz kolejny odwiedziliśmy Dom Seniora w Ostrej Górze. Tak jak poprzednio, również i tym razem spotkaliśmy się z serdecznym przyjęciem i życzliwością. Od samego początku dało się odczuć, że jesteśmy wyczekiwani od dłuższego czasu. Było bardzo radośnie i wesoło. Oprócz śpiewania piosenek z dawnych lat odbyły się także tańce. To zadziwiające jak muzyka może ożywiać wspomnienia, radować ducha i wprawiać ciało w rytm. Podczas każdej naszej wizyty nasi seniorzy coraz bardziej otwierają się i przekonują do nas. Początkowo zarówno oni jak i my podchodziliśmy do siebie z pewną rezerwą i niepewnością, ale z każdymi kolejnymi spotkaniami nabieramy pewności siebie.

>>>>

WYKONYWANIE TABLIC

  Trwają gorączkowe prace by ukończyć kolejną część szlaku historyczno - przyrodniczego „Śladami naszych przodków”. Już niebawem, bo 9 czerwca zapraszamy Was na rajd rowerowy, gdzie będziecie mieli okazję zobaczyć efekty naszych starań.

zdjęcia >>>>