Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

„ŚCIEŻKI ŻYCIA” SPOTKANIE W JAMINACH

     1 grudnia w remizie OSP w Jaminach odbyło się spotkanie, na którym przedstawiliśmy zgromadzonym krótką opowieść, jaką udało nam się zarejestrować w ramach projektu „Ścieżki życia. Relacje i wspomnienia mieszkańców naszej gminy”.

     Nasze działania i powstanie projektu były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego województwa Podlaskiego w Białymstoku.

  Projekt ten jest poniekąd kontynuacją wcześniejszych działań naszego stowarzyszenia.  Mamy zarejestrowane już wspomnienia mieszkańców z lat wojennych i powojennych.

Cichutko marzymy o tym, aby stworzyć jeszcze opowiadania z okresu stanu wojennego kartkach na paliwo, mięso i cukier, kolejek za wszystkim. Chcielibyśmy pokazać młodym ludziom, choć zarys czasów, w jakich się wychowaliśmy.

   My ze swej strony chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim seniorom, którzy zechcieli opowiedzieć nam historię swego życia. Chcemy Was zachęcić do rozmów z seniorami w Waszych rodzinach, wsłuchujcie się z uwagą w ich słowa i wspomnienia, ponieważ nie znajdziecie ich później w żadnych książkach ani nie obejrzycie w filmach. A słuchając możecie uzyskać wiele odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Korzystajcie z ich doświadczeń by nie popełniać tych samych błędów. Dziękujemy młodzieży, która chętnie przystąpiła do realizacji projektu i z wielką uwagą oraz nieskrywanym podziwem wsłuchiwała się w opowieści seniorów. Historie życia starszego pokolenia pokazały młodzieży świat, w którym znaczenie miały takie wartości jak odwaga, prawda, przyjaźń, oddanie, honor, poświęcenie. Słowa seniorów i ich życie wzbudziły wielki szacunek w młodych ludziach.

Młodzież przygotowała również prezentację starej fotografii. Podczas spotkania można było obejrzeć wystawę zdjęć ze zbiorów Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego, którą zrealizował Ryszard Korąkiewicz. Jamiński Zespół Indeksacyjny był również partnerem projektu.


   Po projekcji wspomnień i obejrzeniu fotografii z minionych lat odbyła się prezentacja pieśni patriotycznej w wykonaniu: Uli Kapla, Kamili Kapla, Oliwi Matyskieła, Eweliny Rzepko, Kingi Szkiłądź, Kasi Stolarskiej. Wykonawczyniom akompaniował pan Krzysztof Dadura.

Po występach młodych talentów nastąpiło wspólne śpiewanie pieśni z seniorami. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, gdzie przy rozmowach miło spędziliśmy czas.

Zrealizowanie tego projektu to w dużej części zasługa pani Marioli Mitros, która była koordynatorem i to dzięki niej mogliśmy zrealizować nasze zamiary. Bardzo dziękujemy za pomoc i wspólną pracę.

Serdecznie dziękujemy za obecność na spotkaniu panu Wójtowi Gminy Sztabin wraz z rodziną, Zastępcy Wójta, Przewodniczącemu Rady Gminy, Radnym Gminy Sztabin, Radnemu Powiatu, Redaktor Naczelnej Miesięcznika Nasz Sztabiński Dom, mieszkańcom gminy Sztabin oraz gościom z okolicznych stron.

Cieszymy się, że udało się zrealizować ten projekt filmowy i jednocześnie informujemy, że opowieści będą niebawem dostępne na płycie DVD, o czym będziemy informować na naszej stronie i na Facebooku.

 Małgorzata Kunda

Fot. Tomasz Chilicki