Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

TRZY SĄSIADKI NETTY

     Wczesną jesienią wzięliśmy udział w projekcie „Rzeki łączą, a nie dzielą”, którego organizatorem i pomysłodawcą było Stowarzyszenie „W sercu puszczy”, a współorganizatorami były: Augustowskie Placówki Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”, Jamiński Zespół Indeksacyjny, oraz Suwalska Organizacja Turystyczna.

   Pierwszym punktem projektu była integracyjna wycieczka po Suwalszczyźnie gdzie uczestnicy zwiedzali Stary Folwark, okolice Smolnik, Turtul, jezioro Hańcza, Głazowisko Bachanowo i Jeleniewo. Było to interesujące spotkanie, które dało nam okazję do ponownego odkrycia pięknych zakątków naszej podlaskiej ziemi.Mieliśmy również okazję by wzajemnie zapoznać się z działalnością stowarzyszeń biorących udział w projekcie.

       Kolejne spotkanie odbyło się w Raczkach. Z wielką przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie Stowarzyszenia „Rospuda” i pań z "Koła Gospodyń Raczkowskich", które na początku naszej wizyty przeprowadziły szybki kurs robienia kartaczy. Czekając aż kartacze się ugotują zaproszeni zostaliśmy na wycieczkę do Dowspudy i terenów przyległych do Raczek. Naszym przewodnikiem był Marcin Halicki, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam historię okolicy. Po wycieczce udaliśmy się na kartaczową ucztę. Nasza wizyta w Raczkach zaowocowała poznaniem ciekawych ludzi, przepełnionych zapałem do działania i chęcią współpracy. Bardzo dziękujemy za ten miły dzień.

     13 października Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Biebrza w Jaminach i Jamiński Zespół Indeksacyjny z wielką przyjemnością gościli w Jaziewie grupy "Netta", „Rospuda”, "Czarna Hańcza”. Na początku przybyłych do Jaziewa gości zabraliśmy na krótką wycieczkę do Jagłowa. Spotkaliśmy się tam z panią Marią Ostrowską, która swoimi opowieściami przeniosła nas w czasy wojenne. W barwny i ciekawy sposób przedstawiła nam historię powstania kaplicy oraz dzieje Jagłowa i mieszkańców. Goście byli zauroczeni tą malowniczą wsią gdzie do dziś zachowało się wiele drewnianych domostw. Pogoda dopisała, więc odbyliśmy krótki spacer nad rzeką Biebrzą. Z Jagłowa udaliśmy się do Jamin by pokazać gościom efekty pracy tutejszych stowarzyszeń. Grupy z zainteresowaniem wysłuchały historii renowacji kapliczek, utworzenia szlaku „Śladami naszych przodków” jak również spisania ksiąg metrykalnych naszej parafii. Po tym krótkim wykładzie wróciliśmy do Jaziewa by udać się do Mini Muzeum Wsi u Państwa Godlewskich, gdzie oglądaliśmy zebrane przez gospodarzy przedmioty z minionych dekad. Po plenerowej wędrówce wszyscy udali się do remizy na poczęstunek i prezentację zdjęć „Czas utrwalony na starych fotografiach” – Jamiński Zespół Indeksacyjny
„Odkrywamy historię i przywracamy pamięć” – działania Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”.
„Śladami naszych przodków” – warsztaty genealogiczne Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego.
       Po prezentacji był czas na rozmowy, wymianę doświadczeń oraz śpiew przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał Andrzej Kapla. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na spotkanie w Jaziewie. Miło nam było gościć wszystkie grupy. Cieszymy się, że podczas spotkania był z nami wójt gminy Sztabin Jarosław Karp wraz z rodziną, oraz Naczelna Redaktor Miesięcznika "Nasz Sztabiński Dom" Mariola Mitros.

     Ostatnie spotkanie wszystkich grup odbyło się 19 października w Stanicy Wodnej Swoboda nad jeziorem Studzienicznym gdzie byliśmy gośćmi grupy „Netta”. Czas upłyną nam w bardzo miłej atmosferze główne punkty programu to prelekcja Łukasza Faszczy, panel Dyskusyjny „Niebieskie drogi Suwalszczyzny”, projekcja filmów „Kanał” i „Rodzina człowiecza” oraz ognisko połączone z warsztatami plastycznymi i wspólnym śpiewaniem. Nie zabrakło również czasu na spacery, podziwianie piękna jesiennych podlaskich krajobrazów oraz rozmowy i snucie planów o przyszłej współpracy między stowarzyszeniami. Serdecznie dziękujemy wszystkim grupom za gościnność.

Jolanta Kapla

CZARNA HAŃCZA

ROSPUDA

BIEBRZA

NETTA

Fot. Tomasz Chilicki