Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

SKĄD TE KAPLICZKI?

Kapliczki na cmentarzu w Jaminach, powstały około 1880 roku. Mniej więcej w tym okresie cmentarz został ogrodzony kamiennym murem. Dwie kapliczki zbudowane z kamienia, znajdują się tuż przy cmentarnym murze od frontu kościoła. Natomiast dwie drewniane, tzw. zrębowe, usytuowane są z tyłu świątyni. Są one zbudowane na planie wieloboku i przykryte trójkątną antykwą. Jakie były powody wybudowania tych czterech kapliczek?

Mogły wchodzić w skład drogi krzyżowej lub były symbolem czterech ewangelistów. W latach powojennych, kiedy według ówczesnych władz „miały zniknąć wszelkie zewnętrzne formy indywidualnych i zbiorowych praktyk religijnych”, cmentarne kapliczki służyły jako ołtarzyki podczas procesji w czasie obchodów święta Bożego Ciała. Okoliczne wsie miały za zadanie ubieranie ołtarzyków przy określonych kapliczkach. I tak prawa kapliczka od frontu kościoła była pod opieką Jamin, lewa Czarniewa. Prawą kapliczkę z tyłu kościoła ubierało Lipowo, zaś lewą Czarny Las.

Inspiracją do powstania Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” była m. in. chęć ratowania jamińskich kapliczek cmentarnych. Drewniane kapliczki znajdujące się na jamińskim cmentarzu są w bardzo złym stanie.

Dzięki organizowanym przez SIL „Biebrza” aukcjom, oraz hojnym darczyńcom udało się zebrać fundusze na renowację tych zabytkowych obiektów. Dzięki wspólnym staraniom zostaną one odrestaurowane i będą ozdobą jamińskiego cmentarza na następne pokolenia.

Ryszard Korąkiewicz