Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

„SPOTKANIE KULTUR” W JAZIEWIE

    14 lipca w Jaziewie odbył się rodzinny festyn pod hasłem „Spotkanie kultur”. Wielu stałych bywalców corocznych spotkań w Jaziewie zauważyło nieco odmienną formułę tegorocznej imprezy. Region Podlaski słynie nie tylko z serdecznej gościnności, pięknych krajobrazów, ale również z wielokulturowości. Niejednokrotnie Podlasie nazywane jest przez turystów kolebką kultur, więc organizatorzy postanowili w tym roku nakreślić przybyłym na piknik tę różnorodność, ale równocześnie pokazać, że więcej nas łączy niż dzieli.

    Pod Jaziewskim niebem spotkały się kultury Romów, Tatarów i Słowian, a połączyła nas muzyka, taniec, śpiew oraz zamiłowanie do dobrego jadła. Uczestnicy imprezy mogli zapoznać się wzajemnie ze swoją kulturą, obyczajami, tradycjami. Nie zabrakło również lokalnego rękodzieła.

    Jako pierwsza wystąpiła Małgorzata Makowska z zespołu folklorystycznego „Kanka Franka”, wykonując tradycyjną muzykę Suwalszczyzny, która porwała uczestników festynu do tańca. Słuchacze byli pod wrażeniem pięknego śpiewu Małgosi.

   Następnie wystąpił zespół wokalno- taneczny „Cygańskie Serca”. Podczas występu zagrano wiele znanych piosenek cygańskich, więc publiczność bez problemu dołączyła do wykonawców. Podczas występów, uwagę przyciągały piękne suknie tancerek. Kolorowe i falbaniaste stroje wirowały w rytmach romskiej muzyki. Utwory były wykonywane w języku romskim, polskim oraz rosyjskim.

     Po tej muzycznej uczcie nastąpiło wspólne wypuszczenie w niebo kolorowych balonów na znak łączącej przyjaźni, akceptacji i tolerancji żyjących na naszej podlaskiej ziemi różnych grup etnicznych. Balony były jednocześnie symbolem pożegnania skierowanym do tragicznie zmarłej kilka dni wcześniej Pani Heleny Kozłowskiej. Wiele osób biorących udział w festynie bardzo dobrze znało wielkie serce Pani Heleny, jej życzliwość, empatię względem innych i troskę o dobro naszej małej ojczyzny. Pani Helena była z nami podczas różnych okazji, festyny, warsztaty, kolędowania i zawsze spotykały się one z Jej aprobatą, ponieważ miały na celu integrowanie i łączenie ludzi. Dla Pani Heleny było to niezwykle ważne, aby szukać w sobie nawzajem tego, co może łączyć a nie dzielić. Zawsze będziemy pamiętać o życzliwym uśmiechu, serdecznych gestach i uważnym, troskliwym spojrzeniu pełnym wyrozumiałości. Takich Ludzi jak Pani Helena określa się mianem człowieka o złotym sercu, dlatego podczas kolorowego, radosnego balonowego korowodu w niebo uleciało jedno złote serce.

    Po tej wzruszającej części programu głos zabrał obecny na pikniku Wójt Gminy Sztabin Jarosław Karp dziękując za inicjatywę gospodarzom festynu. Swoją aprobatę dla tego typu przedsięwzięć wyraziła również pani Marszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos.          

    Za obecność i wsparcie dziękujemy pani Agnieszce Bogdzio z PKO Bank Polski S.A. w Augustowie.

   Kolejnym punktem programu był występ zespołu taneczno – wokalnego „ Buńczuk”. Zespół podzielił się z widzami artystyczną kulturą tatarską, prezentując piękne tańce, muzykę, śpiew oraz barwne stroje. Wszystkie te elementy połączone w jedną całość wywołały podziw publiczności. Z wielkim zaangażowaniem tańczyły również dzieci, co cieszy, ponieważ dzięki nim piękne tatarskie tańce, tradycje i obyczaje przetrwają by cieszyć kolejne pokolenia. Duże zainteresowanie wzbudził kącik tatarskich przysmaków, gdzie można było spróbować tradycyjnego tatarskiego jedzenia.

    Nie zabrakło również innych smakołyków były lody od państwa Bogusi i Leszka Hryń, wata i popcorn od panów Grzegorza Łapszys i Wiesława Stolarskiego, oraz przepyszne ciasto pieczone przez mieszkanki Jaziewa oraz zaprzyjaźnione z naszym stowarzyszeniem panie. Najmłodsi uczestnicy festynu również mieli zorganizowany swój kącik zabaw, gdzie bawili się pod okiem animatora. Starsze dzieci mogły obejrzeć wozy strażackie i dowiedzieć się od strażaków jak wyglądają akcje gaśnicze. Strażakom z Jaziewa bardzo dziękujemy za zaangażowanie i czuwanie nad naszym bezpieczeństwem. Podziękowania składamy również patrolowi Policji z Lipska.

    Wielki ukłon wdzięczności kierujemy do niezastąpionej i zawsze na posterunku sekcji techniczno medialnej, czyli pana Leszka Wysockiego, Piotra Godlewskiego i Tomka Chilickiego za dźwięk, obraz i kadr.

    Bardzo dziękujemy Panu Jarosławowi Kozłowskiemu, za piękny prezent upamiętniający tegoroczny rodzinny festyn w Jaziewie.

    Za zaangażowanie przy organizacji dziękujemy kolegom i koleżankom ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach.

    Myślę, że tegoroczny rodzinny festyn w Jaziewie był potwierdzeniem tego, że pomimo różnic od wielu pokoleń potrafią żyć razem w zgodzie Słowianie, Romowie i Tatarzy, czerpiąc od siebie nawzajem i dzieląc tym co najlepsze w nas: uśmiechem, życzliwością, przyjaznym gestem. Cieszę się, że przyjęliście nasze zaproszenie i byliście z nami podczas tego święta przyjaźni i wspólnoty.

                                                     Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach

                                                                                                         Jolanta Kapla

 

Fot. Tomasz Chilicki