Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

ABY MIERZYĆ DROGĘ PRZYSZŁĄ TRZEBA WIEDZIEĆ SKĄD SIĘ WYSZŁO

 

   Te słowa były wyznacznikiem naszych działań, gdy wspólnie, z Jamińskim Zespołem Indeksacyjnym zaczęliśmy tworzyć szlak historyczno - przyrodniczy „Śladami naszych Przodków” na terenie parafii Jaminy. Bez względu na to, w jakich realiach żyjemy i z jaka rzeczywistością mierzymy, przychodzi w naszym życiu moment, gdy zaczynamy poszukiwać swoich korzeni, w celu poznania spuścizny, jaką zostawili nam przodkowie. Czujemy potrzebę zapoznania się z historią naszego regionu, miejscowości, rodziny. Szlak, który powstaje wskazuje punkty, w których miały miejsce istotne w dziejach parafii Jaminy wydarzenia, o których powinniśmy pamiętać.

         9 czerwca po raz pierwszy odbył się rajd rowerowy powstającym szlakiem, gdzie uczestnicy mogli na nowo odkryć zapomnianą historię i dowiedzieć się o cennych przyrodniczo miejscach w naszej okolicy. Biorący udział w rajdzie wyruszyli z Jamin w stronę Lasu Łubianka, gdzie znajduje się zabytkowa figura postawiona przez leśników w latach międzywojennych ku czci leśników wywiezionych na Syberię. Następnie zawróciliśmy do Czarniewa. Jadąc ponownie przez Jaminy minęliśmy kościół z 1778 roku oraz zabytkową plebanię. Zajechaliśmy na cmentarz żołnierzy poległych w pierwszej wojnie światowej w Czarniewie 1915 roku gdzie złożyliśmy kwiaty i uczciliśmy pamięć o nich chwilą ciszy.

   Kolejnym celem naszej wyprawy był Obelisk postawiony w 15 rocznicę odzyskania niepodległości upamiętniający bitwę POW z Niemcami w czerwcu 1919 roku. Tam nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy, złożenie kwiatów przez Wójta Gminy Sztabin Jarosława Karpa i Przewodniczącego Rady Gminy Marcina Grzenda. Kwiaty złożyli także przedstawiciele stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej, Małgorzata Ostrowska, Emil Malesiński, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach, a także Jamiński Zespół Indeksacyjny. Obecni byli również Zastępca Wójta Gminy Sztabin Artur Rozmysłowicz, Radni, Redaktor naczelna miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom” Helena Kozłowska, członkowie stowarzyszenia Aktywny Sztabin oraz harcerze. Tablicę poświęcił ks. Jacek Brzóska.

     Na tablicy widnieje napis „ 29 CZERW. 1919 R. NA TEM MIEJSCU STOCZYŁA PIERWSZĄ WALKĘ Z NIEMCAMI SZTABIŃSKA POW – PÓŹNIEJSZA 10 KOMP. 41 PUŁKU.
W 15 ROCZNICĘ UFUNDOWAŁA TEN KRZYŻ, NA PAMIĄTKĘ WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ. 29 CZERWCA 1933 R.”. Odczytanie napisu znajdującego się na obelisku nie było sprawą najłatwiejszą, ale dzięki wytrwałości i żmudnej pracy udało się tego dokonać Ryszardowi Korąkiewiczowi z Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego oraz Tomaszowi Chilickiemu ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Biebrza w Jaminach.

     Na zakończenie rowerowej wycieczki idąc za przykładem przodków zaprosiliśmy uczestników na piknik do Czarniewa z poczęstunkiem i częścią muzyczną. Strudzonych, ale radosnych gości w swoje progi przyjęła i ugościła pani Mariola Mitros w miejscu o nazwie „Między Miejscami” - przystanek działań twórczych. Jest to uroczy zakątek gdzie jest cicho, spokojnie, sielankowo i ciekawie. Twórczo było również i tym razem. Miłośnicy historii na początku pozostając w klimatach patriotycznych mieli okazję wysłuchać pieśń zapamiętaną i śpiewaną od burzliwych czasów rozbiorów i powstań przez   90-letniego Karola Mitrosa mieszkańca wsi Polkowo. Koncertowały również dzieci, którym należą się wielkie brawa i podziękowania, Kinga Szkiłądź z koleżankami ,Kasia Stolarska oraz harcerze ze Szkoły Podstawowej. Oprawa dźwiękowa to jak zawsze zasługa pana Leszka Wysockiego. Po występach i przemowach goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowały panie z Czarniewa oraz członkinie naszego stowarzyszenia.

       Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu podczas przejazdu czuwali strażacy OSP Jaziewo oraz patrol Policji z Lipska, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Za utrwalenie rajdu w wersji zdjęciowej i filmowej dziękujemy Tomkowi Chilickiemu i Piotrowi Godlewskiemu, być może będą one kiedyś inspiracją dla przyszłych pokoleń do tworzenia własnej historii.

   Mamy nadzieję, że uczestnicy rajdu miło będą wspominać wycieczkę i w przyszłym roku znowu spotkamy się na kolejnym odcinku szlaku „Śladami naszych Przodków”. Warto, bowiem dbać o to by pamięć o nich przetrwała jak najdłużej.

                                                                   Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach

 

Fot. Tomasz Chilicki