Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

WŚRÓD NOCNEJ CISZY

     W grudniowy poświąteczny wieczór Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach po raz czwarty było organizatorem wspólnego kolędowania. Mimo niesprzyjającej aury zebrali  się wszyscy którym zależy na kultywowaniu obrzędów i tradycji Bożonarodzeniowych.  
    Przy żłóbku Tego, który wraz ze swoimi narodzinami przyniósł pokój, miłość i dobro poczuliśmy prawdziwą atmosferę i istotę świąt. Razem kolędowaliśmy jak również oglądaliśmy wzruszające występy. Orszak kolędników pod progi stajenki przyprowadzili trzej królowie. Bardzo dziękujemy pani Kasi i Klubowi Jeździeckiemu „Karino”, że kolejny rok byli z nami. Zaangażowanie klubu, przygotowanie koni i chęć udziału w kolędowaniu bardzo nas cieszy, mamy nadzieję, że w przyszłym roku również z nami będziecie. Przed stajenką Karolinka Tomaszewska drżącym, dziecięcym głosikiem zaśpiewała przepiękną pastorałkę, która wśród słuchaczy wywołała łzy wzruszenia ocierane ukradkiem.
    Po kilku słowach odnoszących się do istoty świąt Bożego Narodzenia skierowanych do przybyłych przez ks. Jacka oraz ks. Krzysztofa, łamiąc się opłatkiem, złożyliśmy sobie nawzajem życzenia. Wśród serdecznych uśmiechów i życzliwych gestów w nocnej ciszy rozbrzmiały tradycyjne polskie kolędy. Akompaniował nam Jacek Kulik. Po odśpiewaniu wspólnie kilku kolęd, zbierając siły do dalszego kolędowania, mieliśmy niezwykłą przyjemność wysłuchać pastorałek śpiewanych przez Kasię Stolarską. Kasia zachwyciła słuchaczy zarówno pięknym wokalem jak i grą na gitarze. Dziękujemy również Stowarzyszeniu Aktywny Sztabin, który swoim występem wprowadził nas w świąteczny nastrój. 
    Wyrazy wdzięczności kierujemy również do pana Tomasza Łapszysa za wcielenie się w postać Mikołaja rozdającego cukierki. Zarówno Mikołaj jak i cukierki wzbudzały pośród dzieci niemałe zainteresowanie i wywoływały radosny uśmiech.
     Miło nam, że kolędował z nami Wójt Gminy Sztabin Jarosław Karp oraz jego zastępca  Artur Rozmysłowicz. Tak jak w latach poprzednich i tym razem otrzymaliśmy wsparcie ze strony Urzędu Gminy. Cegiełkę do tego wydarzenia dołożył również Starosta Powiatu Augustowskiego Jarosław Szlaszyński.
     Ogromne podziękowania adresujemy także do strażaków z Jaziewa i Jamin za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem i pilnowanie porządku w trakcie kolędowania. 
     Tegoroczne kolędowanie miało nieco inny charakter jak te w minionych latach, ale mamy nadzieję, że było równie miło, serdecznie i nastrojowo. Jesteśmy wdzięczni wszystkim którzy nas wspierają podczas organizacji tego wydarzenia. To dla nas bardzo ważne, że z nami jesteście i tworzycie wraz z nami wyjątkową atmosferę. Dziękujemy wszystkim dzieciom przebranym za aniołki, i każdemu kto chcąc zachować kolędnicze tradycje miał ze sobą świąteczne akcenty. Cieszy nas, że dokładacie starań aby pozostały one wciąż żywe. W dzisiejszych czasach zwyczaj kolędowania spotykany jest bardzo rzadko, a szkoda bo to piękna i ciekawa tradycja o bogatej i bardzo długiej historii. Bardzo byśmy chcieli, aby z każdym rokiem było coraz barwniej, tak jak działo się to dawniej. Czyż nie pięknie byłoby, aby do zwyczajów Bożonarodzeniowych powrócił zwyczaj kolędowania z turoniem, gwiazdorem, trzema królami, diabłami, pastuszkami tak jak to dawniej bywało. Pojawienie się przebierańców w okresie Bożonarodzeniowym było wydarzeniem wyczekiwanym. Dziś już niewiele jest grup kolędników z prawdziwego zdarzenia, dlatego mamy cichą nadzieję, że w kolejnych latach będziecie wraz z nami powiększać barwny korowód kolędników. 
 
                                                                                                    Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych
                                                                                                             „Biebrza” w Jaminach
                                                                                                                   Jolanta Kapla 
Fot.Tomasz Chilicki