Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

DOŻYNKI W SZTABINIE

   W niedzielę 26 sierpnia odbyły się Dożynki Gminne w Sztabinie. Rolnicy z całej gminy przybyli na uroczystą Mszę św. do kościoła św. Jakuba Apostoła w Sztabinie, by wyrazić wdzięczność za zebrane plony mimo iż tegoroczny sezon nie był dla nich łaskawy. Susza dotknęła bowiem wiele upraw. Mimo tych trudności  dziękowali Bogu za zbiory i chleb, prosząc jednocześnie by nigdy nie zabrakło go w ich domach.
   Starościną i Starostą dożynek byli państwo Małgorzata i Janusz Kunda z Jaziewa. Państwo Kunda aktywnie wspierają integrację społeczną na terenie naszej gminy, dbają o zachowanie historii naszych przodków i rozwój kultury naszego regionu.
   Mimo deszczowej aury goście dożynek bawili się doskonale. Po mszy św. wszyscy udali się na plac przy szkole gdzie odbyła się część artystyczna uroczystości dożynkowych.    
  Po powitaniu gości przez Wójta Gminy Sztabin uczestnicy zostali poczęstowani przez Starostów chlebem, symbolizującym ciężką pracę rolnika i zebrane plony. Goście podziwiali okazałe i pracochłonne wieńce dożynkowe wykonane przez panie z poszczególnych parafii Gminy Sztabin. Największym uznaniem cieszyło się dzieło pań z Czarniewa. Oprócz doznań artystycznych  zadbano również o potrzeby ciała. Na dożynkach, nie zabrakło tradycyjnych potraw np. pieczonej kiełbasy lub bigosu, którymi częstowano uczestników zabawy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy regionalnych zespołów folklorystycznych, które radośnie śpiewały i tańczyły mimo rzęsiście padającego deszczu. Widownia co chwilę nagradzała występujących gromkimi brawami. Tegoroczne dożynki zakończyła wieczorna zabawa taneczna.
  Jolanta Kapla.
Fot.Tomasz Chilicki