Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Szukaj

KOLĘDOWANIE 2024



  Kolędowanie… Skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj? Wywodzi się on z czasów starożytnych, kiedy to śpiewano pieśni na cześć bóstw i sił natury, aby zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. Wraz z rozwojem i rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa czerpano inspiracje z tych obrzędów, dodając i urozmaicając formy. Podobnego do dzisiejszego kształtu kolędowanie zaczęło nabierać w średniowieczu. Wtedy także powstało wiele kolęd znanych nam do dziś.

  Z dzieciństwa kojarzymy kolędników jako grupę ludzi poprzebieraną za przeróżne postacie, odwiedzającą mieszkańców danej miejscowości, chodzącą od domu do domu, śpiewającą różne kolędy oraz przedstawiającą scenki z Ewangelii, otrzymując w zamian łakocie lub pieniądze. Z przykrością trzeba stwierdzić, że z różnych przyczyn zwyczaj ten przechodzi do historii. Rodzice na przykład obawiają się o bezpieczeństwo swoich dzieci, dorośli wolą odpoczywać w dni świąteczne niż dać coś z siebie, wyjść do drugiego człowieka. Może chodzi tu także o obawę przed krytyką, plotkami, a być może tylko o wygodę. Trudno powiedzieć.



  Ale nie w Jaminach. Tu takie rzeczy nie mają miejsca. Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Biebrza wraz z Urzędem Gminy Sztabin oraz ze wsparciem medialnym miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom” 27 grudnia 2024 r. po raz dziewiąty zorganizowało Kolędowanie w jamińskim parku. Tu nadal, począwszy od 2015 roku, jednoczy nas Światełko przy stajence z Dzieciątkiem. Tradycja kolędnicza jest podtrzymywana, choć w nieco innej formie, niż ta wszystkim znana. Spotykamy się w jednym miejscu, aby wspólne pośpiewać kolędy i pastorałki. Jak co roku staramy się, aby ten czas upłynął w wyjątkowej atmosferze. Park jest widoczny z daleka dzięki migotającym światełkom, ogniskom i pochodniom, przy których można także się ogrzać. Tradycją stało się to, że częstujemy przybyłych gości ciepłymi napojami, a Święty Mikołaj rozdaje słodkości grzecznym dzieciakom. Nie brakuje przebierańców: trzej królowie w koronach i płaszczach, pastuszkowie z kolorowymi, ruchomymi gwiazdami, diabełki z ogonkami i widełkami, śmierć w białym prześcieradle trzymająca kosę.

 Spotkanie jak co roku prowadziła przesympatyczna Małgosia Kunda w duecie z Leszkiem Wysockim. Za bardzo energetyczny występ i udział we wspólnym kolędowaniu dziękujemy Młodzieżowej Grupie Kolędników. Widzimy, że dzięki Wam istnieje szansa, że to co piękne i dobre zostanie przekazane kolejnym pokoleniom. Zespół Biebrzanie z Dolistowa- to cudowne, że zawsze możemy liczyć na Wasze wsparcie wokalne i Waszą obecność. Dziękujemy za pięknie zaprezentowane kolędy. Za możliwość wysłuchania kolęd, które zostały ocalone od zapomnienia dziękujemy Grupie Śpiewaków prowadzonej przez Pana Marcina Lićwinko. Przy skocznych dźwiękach jak i spokojnych nutkach miło spędzaliśmy czas z Kapelą Batareja. Flet, skrzypce, akordeon i bębenek- to instrumenty, dzięki którym kolędy i pastorałki nabierały nowych, nieznanych jak dotąd brzmień. Przy kolędzie „Bóg się rodzi” zatańczyliśmy wspólnie poloneza, gdyż jej melodia wybrzmiewa w rytmie tego tańca. To fantastyczne, że nawet wśród najmłodszych dzieciaków ze Szkoły Podstawowej w Sztabinie znalazły się chętni do wspólnego kolędowania i zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, a przecież wiadomo, że potrzebna jest nie lada odwaga żeby występować publicznie, dlatego tym bardziej gratulujemy. Dziękujemy Emilii Mitros za przygotowanie występu.

  Za wsparcie finansowe spotkania niskie ukłony kierujemy w stronę Wójta Gminy Sztabin- Jarosława Karp oraz zastępcy wójta Anny Gorajewskiej-Harasimowicz, za promocję wydarzenia dziękujemy Marioli Mitros-Wolskiej, za sfilmowanie Emilowi Kunda i Piotrowi Godlewskiemu, za oprawę zdjęciową Tomaszowi Chilickiemu, a za czuwanie nad bezpieczeństwem Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaziewie. Niezmiernie nam miło, że swoją obecnością zaszczycili nas dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Pan Artur Wiatr wraz z Małżonką. Wielkie ukłony kierujemy również w stronę Stanisława Bogdzio- naszego Kolegi ze Stowarzyszenia, który przepięknie przygotował grotę, w której to symbolicznie Maria i Józef wraz z nowonarodzonym Dzieciątkiem znaleźli schronienie.

  Podczas naszych spotkań odczuwa się radość, życzliwość, wszechobecne dobro i ciepło. To dzięki Wam, Waszej obecności i dobrej energii, którą przekazujecie chcemy powtarzać spotkania co roku.
Serdeczne dziękujemy Wszystkim, którzy dołożyli starań, aby spotkanie przebiegło w tak pięknej atmosferze oraz Wszystkim, którzy zechcieli z nami pobyć, pośpiewać, porozmawiać, podarować uśmiech, a nawet tylko ciepłe spojrzenie… Podarowanie swego czasu innym jest zawsze najdroższe, a zarazem bezcenne…
Na Nowy Rok życzymy Państwu spokoju w sercach oraz wszelkich obfitości.

  M.K. Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza"

Fot. T.Ch