Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

RAJD ROWEROWY SZLKAKIEM HISTORYCZNO-PRZYRODNICZYM „ŚLADAMI NASZYCH PRZODKÓW ”

  Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach pragnie bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy 23 sierpnia stawili się pod remizę strażacką OSP Jaminy by wspólnie z nami wyruszyć na przejażdżkę rowerową nowopowstałym szlakiem historyczno - przyrodniczym „ Śladami naszych przodków”.To już drugi rajd, który odbył się na terenie naszej parafii i cieszył się Waszym zainteresowaniem. Uczestnicy podczas rajdu mogli zapoznać się z historią naszych terenów oraz podziwiać cenne przyrodniczo miejsca.

    Kolejnym punktem zaznaczonym na mapie szlaku było Jaziewo. Tam w miejscu zwanym „na mogiłach” zapaliliśmy znicze i poświęciliśmy chwilę by zachować pamięć o tych, którzy tam spoczywają. Miejsce zwane „na mogiłach” to niewielki cmentarz wojenny z pierwszej wojny światowej. Jest tam pochowanych 20 żołnierzy rosyjskich, którzy polegli podczas bitwy nad Biebrzą w czasie tak zwanej Bitwy Zimowej w Puszczy Augustowskiej, która trwała od 14 do 25 lutego 1915 roku. Złożyliśmy tam również wieniec przekazany przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku od pani Wiesławy Burnos będącej Członkiem Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

   Następnie podziwiając malownicza panoramę wyruszyliśmy w stronę Wrotek by po drodze odwiedzić pomnik przyrody, jakim niewątpliwie na naszym terenie jest Kępa Modrzewi. Jest to skupisko kilkunastu pomnikowych modrzewi a ich wiek określa się na około 160 lat, wysokość najwyższych modrzewi sięga ok. 35 metrów. Po złapaniu oddechu pojechaliśmy do Klonowa, gdzie odbyło się powitanie nieco już zmęczonych uczestników wyprawy rowerowej.

  Podczas wypoczynku w tym urokliwym miejscu goście mogli obejrzeć prezentację przedstawiającą pięcioletnią działalność naszego stowarzyszenia. Po projekcji w miłej i serdecznej atmosferze odbyło się muzykowanie oraz poczęstunek. Bardzo serdecznie dziękujemy panu Wójtowi Gminy Sztabin za słodki upominek, jakim był tort podarowany nam z okazji pięciolecia naszej działalności. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy byli z nami przez te lata. Dziękujemy, że doceniacie naszą pracę to dzięki wam wiemy, że zachowanie spuścizny naszych przodków dla przyszłych pokoleń ma sens.

   Cieszymy się, że wspólnie z nami w rajdzie brał udział Wójt Gminy Sztabin, Radni Gminy Sztabin oraz Radny Powiatowy. Miło nam, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów, przedstawiciele Nadleśnictwa Klonowo oraz Koła Łowieckiego Kania. Wdzięczni jesteśmy za przybycie panu Wojciechowi Januszkiewiczowi a także przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Dziękujemy za obecność Redaktor Naczelnej miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom” Marioli Mitros, oraz stowarzyszeniom z terenu naszej gminy.

Nasze podziękowanie kierujemy również do Pana Starosty oraz Zarządu Powiatu Augustowskiego za przekazanie środków finansowych, które bardzo wspomogły organizację rajdu rowerowego na terenie naszej parafii.

  Dziękujemy Kołu Łowieckiemu Kania za udostępnienie wiaty do przyjęcia gości.

  Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu podczas przejazdu czuwali strażacy OSP Jaziewo oraz patrol Policji z Lipska, za co składamy serdeczne podziękowania.

   Za utrwalenie rajdu w wersji zdjęciowej i filmowej jesteśmy wdzięczni Tomkowi Chilickiemu i Piotrowi Godlewskiemu, być może będą one zachętą do działania dla przyszłych pokoleń.

 Ukończenie szlaku to finał współpracy Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Biebrza w Jaminach i Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Wszystkie opisy znajdujące się na tablicach to zasługa Ryszarda, Korąkiewicza, który posiada ogromną wiedzę historyczną.

   Zachęcamy Was do wstąpienia w nasze szeregi by wspólnie z nami tworzyć nową historię nie zapominając o starej.

Fot. T.Ch